Kontakt

ZSP w Bytyniu, 64-542 Bytyń

061 2918700

sp@bytyn.pl

Prezentacja o szkole

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji o szkole

Link do prezentacji

Projekt biblioteczny "Tydzień Książki"

01-05-2018

Od 23 do 27 kwietnia realizowany był w naszej szkole projekt czytelniczy „Tydzień Książki”. Celem projektu była popularyzacja czytania książek i korzystania z biblioteki wśród uczniów. Przez cały tydzień uczniowie mieli okazję brać udział w różnego rodzaju działaniach związanych z książką i czytaniem.

23 kwietnia odbyło się spotkanie dla klasy I i III oraz grupy starszaków z oddziałów przedszkolnych z autorką książek dla dzieci Joanną Krzyżanek. Pisarka opowiedziała dzieciom o bohaterach swoich książek, przeprowadziła także warsztaty plastyczne.

Codziennie podczas dużych przerw śródlekcyjnych uczniowie starszych klas (VI i VII) czytali książki swoim młodszym kolegom. Swoim czytaniem zachęcali do sięgnięcia po książki Małgorzaty Musierowicz, Justyny Bednarek i oczywiście Arkadego Fiedlera.

Przez cały tydzień do skrzynki postawionej w holu szkoły uczniowie mogli wrzucać tytuły książek, które ich zdaniem warto przeczytać, a których nie ma w bibliotece. Akcja „Zaproponuj książkę bibliotece” cieszyła się dużym zainteresowaniem – pojawiło się kilkanaście propozycji kupna książek do biblioteki.

Zadaniem każdej klasy było przygotowanie plakatu związanego z promocją czytelnictwa, np. zachęcającego do czytania, promującego książki czy lektury. Wykonane plakaty można obejrzeć na szkolnym korytarzu.

Uczniowie klas III-VII brali udział w Wielkim Dyktandzie, w którym mogli sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne. Tytuł „Mistrza Ortografii” otrzymali:
Kajetan Morawski – klasa III
Antonia Borkowska – klasa IV
Alicja Witkowska – klasa V
Julia Zych – klasa VI
Mikołaj Kołtuński, Piotr Majchrzak (ex aequo) – klasa VII

Ostatniego dnia chętni uczniowie brali udział w różnego rodzaju łamigłówkach i zadaniach zorganizowanych w bibliotece. Zabawa „Zagubiony fragment…” polegała na rozpoznaniu, z jakiej książki pochodzi wybrany cytat i podaniu jej autora. Inna polegała na złamaniu bibliotecznego szyfru ukrytego w księgozbiorze biblioteki. Pojawił się także tarot książkowy – wróżenie z kart bibliotecznych.

W ramach projektu odbyły się również lekcje biblioteczne z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai  oraz wizyty klas w filii Biblioteki Publicznej.

Uwieńczeniem całego projektu była uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klasy I.

Bardzo dziękuję wszystkim uczniom zaangażowanym w projekt, a także paniom: Iwonie Rój, Monice Borkowskiej i Agacie Schulz za pomoc w jego realizacji.

                                                                                                                                     Olga Kaczmarek