Kontakt

   Szkoła Podstawowowa im. Arkadego Fiedlera w Bytyniu 64-542 Bytyń

   061 2918700

   sp@bytyn.pl

   Prezentacja o szkole

   Zapraszamy do obejrzenia prezentacji o szkole

   Link do prezentacji

   Projekt biblioteczny "Tydzień Książki"

   01-05-2018

   Od 23 do 27 kwietnia realizowany był w naszej szkole projekt czytelniczy „Tydzień Książki”. Celem projektu była popularyzacja czytania książek i korzystania z biblioteki wśród uczniów. Przez cały tydzień uczniowie mieli okazję brać udział w różnego rodzaju działaniach związanych z książką i czytaniem.

   23 kwietnia odbyło się spotkanie dla klasy I i III oraz grupy starszaków z oddziałów przedszkolnych z autorką książek dla dzieci Joanną Krzyżanek. Pisarka opowiedziała dzieciom o bohaterach swoich książek, przeprowadziła także warsztaty plastyczne.

   Codziennie podczas dużych przerw śródlekcyjnych uczniowie starszych klas (VI i VII) czytali książki swoim młodszym kolegom. Swoim czytaniem zachęcali do sięgnięcia po książki Małgorzaty Musierowicz, Justyny Bednarek i oczywiście Arkadego Fiedlera.

   Przez cały tydzień do skrzynki postawionej w holu szkoły uczniowie mogli wrzucać tytuły książek, które ich zdaniem warto przeczytać, a których nie ma w bibliotece. Akcja „Zaproponuj książkę bibliotece” cieszyła się dużym zainteresowaniem – pojawiło się kilkanaście propozycji kupna książek do biblioteki.

   Zadaniem każdej klasy było przygotowanie plakatu związanego z promocją czytelnictwa, np. zachęcającego do czytania, promującego książki czy lektury. Wykonane plakaty można obejrzeć na szkolnym korytarzu.

   Uczniowie klas III-VII brali udział w Wielkim Dyktandzie, w którym mogli sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne. Tytuł „Mistrza Ortografii” otrzymali:
   Kajetan Morawski – klasa III
   Antonia Borkowska – klasa IV
   Alicja Witkowska – klasa V
   Julia Zych – klasa VI
   Mikołaj Kołtuński, Piotr Majchrzak (ex aequo) – klasa VII

   Ostatniego dnia chętni uczniowie brali udział w różnego rodzaju łamigłówkach i zadaniach zorganizowanych w bibliotece. Zabawa „Zagubiony fragment…” polegała na rozpoznaniu, z jakiej książki pochodzi wybrany cytat i podaniu jej autora. Inna polegała na złamaniu bibliotecznego szyfru ukrytego w księgozbiorze biblioteki. Pojawił się także tarot książkowy – wróżenie z kart bibliotecznych.

   W ramach projektu odbyły się również lekcje biblioteczne z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai  oraz wizyty klas w filii Biblioteki Publicznej.

   Uwieńczeniem całego projektu była uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klasy I.

   Bardzo dziękuję wszystkim uczniom zaangażowanym w projekt, a także paniom: Iwonie Rój, Monice Borkowskiej i Agacie Schulz za pomoc w jego realizacji.

                                                                                                                                        Olga Kaczmarek