Kontakt

ZSP w Bytyniu, 64-542 Bytyń

061 2918700

sp@bytyn.pl

Prezentacja o szkole

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji o szkole

Link do prezentacji

Konkurs Historyczny "Tytus" - etap I

09-02-2018

Od stycznia zespół uczniów w składzie: Julia Błaszczak, Magdalena Borucka, Zuzanna Brandyk, Wiktoria Kulczyńska, Maja Sidorowicz, Julia Zych i Serafin Wolkiewicz bierze udział w trzyetapowym Konkursie Historycznym „Tytus”, którego organizatorem jest Fundacja Zakłady Kórnickie.
Pierwszym zadaniem szkolnej drużyny było upamiętnienie Polskiego Sejmu Dzielnicowego z 1918 roku.  Po zapoznaniu się z historią tego wydarzenia, grupa postanowiła stworzyć film, przedstawiający wywiad z delegatką na Polski Sejm Dzielnicowy z powiatu szamotulskiego, mieszkanką pobliskiego Kiączyna - Anną Łubieńską. W główną rolę wcieliła się Zuzia Brandyk, a towarzyszyły jej Julia Zych i Magda Borucka jako reporterki. W wywiadzie główna bohaterka „wspomina” wydarzenia z grudnia 1918 r. – jego okoliczności, przebieg i konsekwencje.

Oficjalna premiera filmu miała miejsce 1 lutego na uroczystym apelu, na którym zebrała się cała społeczność uczniowska wraz z nauczycielami.

Wszyscy poznaliśmy wydarzenie niezwykle ważne dla odradzającego się po ponad 100 latach niewoli państwa polskiego, jednak dotąd zapomniane przez potomnych. Odkryliśmy też postać Anny Łubieńskiej, mieszkanki naszej gminy, której działalność zasługuje na poznanie przez szerszą grupę ludzi, zwłaszcza z naszej małej ojczyzny.

Film można zobaczyć pod linkiem: https://youtu.be/pb7Ly8FLLOk

Po realizacji pierwszego etapu konkursu, szkolny zespół przygotowuje się do następnych etapów konkursu.

                                                                                                                                  Olga Kaczmarek