Kontakt

ZSP w Bytyniu, 64-542 Bytyń

061 2918700

sp@bytyn.pl

Prezentacja o szkole

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji o szkole

Link do prezentacji

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

19-12-2018

W roku szkolny 2017/2018 i 2018/2019 nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w ramach którego otrzymała dotację. Szkole przyznano 4 000 zł na zakup książek. Do tej kwoty dodać należy jeszcze 1 000 zł, które dołożone zostaną ze środków własnych gminy. Głównym celem Programu jest zachęcenie młodzieży do czytania książek, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz wzbogacenie biblioteki szkolnej o nowości wydawnicze i książki poczytne wśród nastolatków.
Za przyznaną dotację zostało zakupionych 312 książek, w tym 101 egzemplarzy lektur, co stanowi ogromne wsparcie dla zasobów biblioteki szkolnej.  

W ramach projektu jego szkolni koordynatorzy oraz nauczyciele i uczniowie podjęli się różnych działań, mających na celu wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Szkoła zrealizowała 2 projekty edukacyjne. Projekt pt. „Kochać życie i przygody jak Arkady Fiedler” stwarzał możliwość poznania sylwetki patrona szkoły Arkadego Fiedlera, szlaku jego podróży oraz twórczości. Stworzono m.in.: Słownik Podróży Arkadego Fiedlera, film o Arkadym Fiedlerze, mapę podróży naszego patrona. Odbył się również konkurs wiedzy o patronie oraz konkurs plastyczny „Przygody fiedlerowskich bohaterów”. Uczniowie w ramach projektu wybrali się również do Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.
Drugi projekt zorganizowany został w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Od 23 do 27 kwietnia 2018 r. szkoła realizowała projekt czytelniczy pt. „Tydzień Książki”. Celem projektu była popularyzacja czytania książek i korzystania z biblioteki wśród uczniów. Przez cały tydzień uczniowie mieli okazję brać udział w różnego rodzaju działaniach związanych z książką i czytaniem. W ramach projektu uczniowie wzięli udział w spotkaniu pisarką Joanną Krzyżanek, a w bibliotece odbywały się quizy, konkursy, łamigłówki itp. Odbywały się też lekcje biblioteczne z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai oraz akcje „Zaproponuj książkę bibliotece” oraz „Starsi uczniowie czytają młodszym”. Projekt został zakończony uroczystym pasowaniem na czytelników uczniów klasy I.

Poza projektami edukacyjnymi prowadzonych było wiele działań, mających na celu promocję czytelnictwa wśród uczniów. Były to m.in.: głośne czytanie książek w ramach "Literackich Piątków", rywalizacja międzyklasowa o tytuł "Czytającej klasy", konkursy: plastyczno-literacki "Moja biblioteka" oraz fotograficzny "Jesienna przygoda z książką", booktalking, Akcja Bibliofil i wiele innych. 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa przyniósł naszej szkole wiele korzyści, przede wszystkim znacznie wzbogacił księgozbiór biblioteki, co spowodowało wzrost zainteresowania literaturą u naszych uczniów. Miarodajnym wskaźnikiem rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży z naszej szkoły jest wzrost wypożyczeń w stosunku do lat ubiegłych.

                                                                                                                                                    Olga Kaczmarek